DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 09.07.2009 22:33:21 

koně které mám moc ráda-Ekofarma Libňatov

Zbarvení

 Zbarvení a znaky  Na hlavě a na nohou se u koní často objevují skvrny bílá srsti. Říká se jim odznaky. Kůže pod nimi je taktéž světlá. Odznaky dělíme na vrozené a získané. Získané odznaky kůň získal během svého života (tzn. nenarodil se s nimi) a jsou to například bílé skvrny způsobeny otlakem od sedla nebo postroje nebo poškozením kůže (taky výžehy jsou odznaky získané). V těchto případech je kůže pod nimi stejné barvy jako na zbytku těla. Odznaky vrozené jsou většinou odznaky na hlavě a končetinách. Zde je jejich stručný popis :)  

Odznaky na hlavě mají své oficiální označení. Většinou je získali podle svého tvaru a velikosti.

Hvězda je jakýkoliv bílý znak na čele, nachází se buď mezi očima nebo nad nimi.

Široký pruh dosahující až k nozdrám je nazýván lysina. Lysina může být úzká, široká, nepravidelná, přerušená neb

o plná podle tvaru a velikosti.

Šňupka je bílá skvrna na horním pysku mezi nozdrami. Většinou se dále popisuje poloha a velikost šňupky.

Lucerna je široká skvrna rozprostírající se na čele, nose, částí nozder nebo tlamy a musí zasahovat nejméně jedno oko.

Svislý úzký proužek na hlavě má označení nosní pruh. Může a nemusí být spojen s hvězdou.

Bílá korunka - korunku obklopuje úzký pruh bílé (někdy s drobnými tmavými tečkami)

Do půl spěnky bílá - znak se rozprostírá od korunky až k spěnkovému kloubu a zakrývá spěnku.

Ponožka -  znak sahající od korunky až nad spěnkový kloub. Neměl by sahat až ke karpálnímu nebo hlezennímu kloubu.

Do půl holeně bílá - bílá od korunky do půl holeně.

Podkolenka - bíle zbarvená končetina až po karpální (hleznový) kloub.

  Zbarvení koní
Jako se lidé od sebe liší barvou vlasů, stejně tak se od sebe liší i koně barvou srsti. Tato stránka je tu od toho, aby vám představila různé barvy koní... Tak s chutí do toho půl je hotovo :o) Takže rozeznáváme 8 ZÁKLADNÍCH barev koní a to je bělouš, izabela (palomíno), plavák, ryzák, hnědák, vraník, strakáč a albín.

Stručný popis jednotlivých barev:
 

 

 

 
  BĚLOUŠ   Srst i ohon jsou bílé. Může mít třeba nádech červené, nebo jiné barvy (červený bělouš, modrý bělouš...) Kůže je černá. Hříbata se rodí tmavá. S věkem srst vyběluje.
IZABELA Také palomíno nebo žluťák. Je zlaté barvy světlého nebo tmavého odstínu. Žíně a ocas jsou světlé až bílé.  

PLAVÁK Světle písková až myší srst, tmavý ohon a hříva. Kůže je černá. Často mívá úhoří pruh, který se táhne od kohoutku až po kořen ocasu. Tmavé zebrování na nohách a kohoutku se často vyskytuje především u plaváků.
RYZÁK Slangově fuksa. Srst má různé odstíny zlaté od světlé až po červenozlatou. Hříva a ocas mohou mít světlejší nebo tmavší odstín.  

HNĚDÁK Hnědá až červenohnědá srst s černou hřívou, ocasem a spodní částí nohou. Barva srsti se pohybuje od rezavé po hnědou nebo nažloutlou. Následně pak tmavý nebo světlý hnědák.
VRANÍK Také rap. Zcela černý pigment všude kromě možných bílých znaků.  

STRAKÁČ Drobné, více či méně kruhovité skvrny srsti barvy odlišné od hlavní tělové barvy a rozložené na různých částech těla.

Strakáč piebald - Velké nepravidelné černo-bílé skvrny.
strakáč skewbald - Velké nepravidelné skvrny ostatních barev kromě černé.
ALBÍN Srst, ohon a hříva jsou bílé. Má nepigmentovanou kůži, kůže je tedy růžová. Mívají často červené nebo modré oči.  
Zbarvení očí Zbarvení očí, stejně jako srsti, určuje množství pigmentu. Jelikož většina koní i ponyů má tmavou kůži, má většina z nich i hnědé oči. Ale občas, jako například u albínů, nebo také u skvrnitých koní, se vyskytují oči světlé. U plemene appaloosa je stále patrné bělmo očí.  

 

  Zbarvení kopyt Barva rohoviny kopyt koně nebo ponyho je závislá na barvě jeho srsti nad kopytem. Černé nebo tmavé nohy mívají tmavá kopyta, kterým se říká modrá. Má-li kůň bílé ponožky nebo jiné znaky na nohou, bývají kopyta světlá a nazývají se bílá. Plemena koní se strakatou srstí jako je třeba appaloosa, mívají kopyta pruhová. Koně mohou mít kopyta rozdílných barev.    
Hnědé oči Duhovka oka je tmavě hnědá. Bělmo, které duhovku obklopuje, je vidět pouze tehdy, jestliže je kůň vyděšený nebo rozčílený.   Skleněné (rybí) oči U rybích očí je rohovka modro- nebo růžovo-bílá. Tato nezvyklá barva nemá žádný vliv na zrak koně. Také se nazývají čínské nebo modré oči.   Oči koně plemene appaloosa s viditelným bělmem. Dědičnost zbarvení Zbarvení srsti jednotlivých plemen ovlivňuje dědičná genová výbava. Kůň má celkem 39 genů, některé se vyskytují v mnoha kombinacích a určují vlastnosti zvířat včetně barvy. U koní dominuje bílá (šedá - nikoliv čistě bílá) nad černou, hnědou a červenou (ryzou). Hnědá je dominantní nad černou a ryzé zbarvení je recesivní. je-li jeden z rodičů bělouš a druhý hnědák, pak hříbě bývá rovněž bělouš, neboť je tato barva dominantní. Spojení vloh pro zbarvení hnědé a ryzé dává hnědák, neboť ryzáci jsou recesivní. Hříbě však má ve své výbavě svých rozmnožovacích buněk oba geny. Pokud se toto zvíře zkříží s dalším koněm s vlohou k ryzému zbarvení, pak se oba geny mohou spojit a narodí se ryzáček. ryzáci tedy musí mít v jádře buněk dva geny pro tuto barvu, aby potomstvo bylo ryzé. Barva hříběte ovšem nemusí být vždy stálá. Například lipicáni se rodí černí a během života vybělují (tzv. vybělující bělouši). Ve sporných případech rozhodují barvy chlupů a chřípí. Koně se popisují podle základní barvy srsti, přesnější identifikaci umožňují bílé znaky na těle.   

                                                  čerpáno z:http://koneamy.wz.cz/
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek